עמוד הבית > שומרים שגרה בחופש הגדול / מירי זוהר
שומרים שגרה בחופש הגדול / מירי זוהר

שומרים שגרה בחופש הגדול / מירי זוהר

הסתיימה לה שנה של פעילות מלאה בעשייה מבורכת במסגרות החינוכיות ואנו עם הפנים לתחילתה של שנה חדשה.
חופש הוא אמנם הזדמנות לצאת מהשגרה. יחד עם זאת, חשוב מצד אחד להציב גבולות ולקבוע יעדים, ומהצד השני לתת לילד/ה בחירה חופשית בתוך גבולות ברורים ומנומקים. כל זאת כדי להימנע מכאוס, כדאי לייסד "שגרת-חופש", כלומר – כללים גמישים יותר מהכללים הרגילים בבית, אבל כאלו שעדיין שומרים על התנהלות שפויה באופן יחסי.


איך עושים את זה?
1. הקפידו לקבוע שעת שינה ושעה שבה קמים . ניתן בהחלט ששעת השינה תהיה שונה מימים רגילים (בכל זאת אנחנו בחופש), אבל כדאי למנוע מהילדים את הג'ט-לג הקייצי הנלווה לימים הפוכים. לכן לא נאפשר לילדים בגיל בית הספר היסודי לקום אחרי השעה 12:00 בצהרים.
2. לא נשארים בפיג'מה. לא חייבים להתלבש בחליפה כדי לרבוץ ולראות בובספוג, אבל תחושת הבטלנות שבלהישאר עם הפיג'מה כל היום לא עושה טוב לאף אחד. עודדו את הילדים להחליף לבגדים אחרים, אפילו בגדי בית, לפני שמתחילים את היום.
3. הכינו רשימות של יעדים, אטרקציות ודברים שאתם מתכננים לחופש, ובכל פעם שאתם חוזרים מפעילות כזו (מביקור משפחתי בסופר ועד טיסה לחו"ל) תמחקו את הפעילות מהרשימה שעל המקרר .
4. הגבילו את צריכת המתוקים - כדי למנוע את "הרעלת הסוכר" האופיינית לילדים חופשיים, יש להקפיד על צריכת ממתקים שתמסגר את עניין המתוק לגבולות הגיוניים.
5. שתפו את הילדים בהחלטות. הם כמובן לא יקבעו הכל, אבל ישתפו פעולה עם תוכניות שלא הונחתו עליהם מלמעלה. תנו להם לבחור בין שני יעדים אפשריים לחופשה, להחליט איזה סרט תלכו לראות ותראו איך כמות ה"קיטורים" פוחתת משמעותית.
6. חברים זה מאסט - הקפידו לקבוע מפגשים במהלך השבוע
7. תיאום ציפיות - עשו איתם שיחות תיאום והבהרה לפני תחילת החופש הסבירו להם מה אפשרי מבחינתכם (נסיעה אחת לאילת, שבוע אצל סבתא, סרט אחד בשבוע).
8. לא מוותרים על מטלות בבית - המטלות הקבועות שלהם לא יוצאות לחופש. הזדמנות לשתף אותם במשימות ארוכות טווח.
9. ואפילו מוסיפים כמה מטלות-חופש. גם לכם החודשיים האלה מזמנים אי אילו מטלות שלא קיימות בלו"ז הרגיל במהלך השנה, ולכן גם לילדים שלכם אפשר להוסיף מטלות.
10. תנו להם לבחור מה עושים במקום להיות אלו שמציעים. הקפידו שהתכנית שתיבנה לא תהיה צפופה מדי, ילדים יכולים ליהנות מפעילויות "רגילות" בלי יותר מדי ניצוצות ואטרקציות. ילדים נהנים גם מבישול משותף, מארגון ארון הבגדים יחד עם אחד ההורים וכו'.
11. וגם אתם - נסו להתארגן עם עוד הורים, רצוי מהגן/ בית הספר של הילדים, לפעילויות משותפות, שישאירו את המעגל החברתי הרגיל של הילדים פעיל גם בקיץ.
12. צרו זמן איכות. עצה שהיא קלישאה, ובכל זאת - נצלו את החופש, שבו אתם "נאלצים" להיות עם הילדים שלכם ממילא, להעמקת הקשר, ואל תסתפקו בשירותי בייביסיטר שתעניקו. שבו איתם בבית, ובמקום לחפש פתרונות תעסוקה – דברו איתם. נצלו את זמן האיכות לפעמים למפגש הורה ילד ולפעמים למפגש עם מספר ילדים.
13. מתחילים לחזור לשגרה שבועיים לפני סוף החופש. כדי לרכך את החזרה ללימודים, התחילו שבועיים לפני סיום החופש לדלל אטרקציות (למרות תלונות ה'לא הספקנו'), ולחזור לאט לאט להתנהלות רגילה ככל האפשר.
14. ושלושה ימים לפני הסוף, כבר מתנהלים כאילו השנה התחילה. חוץ מהעניין של להגיע לכיתה, ההתנהלות צריכה להיות רגילה. הולכים לישון בשעה הרגילה, קמים בשעה הרגילה ואוכלים ארוחות מסודרות בשעות של ימי השגרה.
זכרו – ילדים זוכרים רגעים ולא ימים
מצרפת לכם פעילויות לימים של הקיץ


רעיונות לפעילויות בחופש הגדול
1. לצבוע את הקירות בחדר, הדבקת טפט - ללמוד איך מפנים את החדר, איך צובעים, איך מנקים אחריי.
2. להכין גן חיות מפלסטלינה או מפימו כולל הכנת סביבת החיים המתאימה בציור ובתלת מימד.
3. קיפולי נייר-אוריגאמי-ניתן למצוא הנחיות באינטרנט.
4. לכתוב סיפור קצר על נייר צר וארוך בכתב קטן קטן, לקפל כמו אקורדיון בקופסת גפרורים, לקשט ולתת מתנה (סיפור בקופסת גפרורים).
5. להתכתב (בדואר) עם מישהו מעיר או מארץ אחרת, אפשר עם סבתא או סבא או בת-דודה רחוקה.
6. להכין סבונים (שרשרת סבונים לקישוט המקלחת), יש הוראות באינטרנט.
7. לקנות חוטי-רקמה, מחטים ובד לצייר משהו ולרקום.
8. להכין ערכת משחקים לטיולים: חמש אבנים, גולות, גומי, חבל, תשבצים, סודוקו, גירים לציור על מדרכות, צבעים דפים, מדבקות לבנות שאפשר לצייר עליהן ולהפוך אותן למדבקות שימושיות מקושטות, וכ"ו.
9. ארץ-עיר אבל עם נושאים חדשים מעניינים/ מצחיקים: ספר, שם של בע"ח, שיר, שם מחלה, כינוי חיבה...
10. להכין נבטים מכל סוגי הקטניות – להניח על צלחות שטוחות צמר גפן ספוג במים ועליו להניח סוגים שונים של קטניות- לעקוב אחרי ההנבטה ולצייר את השלבים.
11. לצייר מפה של החדר, הבית, השכונה. אפשר לצייר מפת אוצר (להחביא משהו במקום בבית או בחצר) ולכוון עם רמזים חבר/חברה/בן משפחה.
12. להכין ספר מתכונים-כל פעם לבשל משהו ולכתוב את המתכון עם ציורים.
13. להכין ארוחה למשפחה לכתוב תפריט, לערוך קניות בישול והגשה וכמובן..פינוי וניקיון לאחר הארוחה.
14. להקליט תסכית (אפשר להאזין קודם כדי לקבל השראה-לחצו להאזנה)
15. לכתוב יומן
16. לצלם סרט על חיית המחמד שלי מזווית הראייה שלה (עם דיבוב או מספר שמדבר בשם החיה ומתאר כיצד נראה יום בחייה).
17. לבנות מחנה בחצר, בשדה, ליד הבית או אפילו בסלון, בעזרת סדינים ומקלות כביסה.
18. לשחק סימני דרך, מחפשים את המטמון.
19. להמציא שיר-אפשר מילים חדשות לשיר קיים ולצלם קליפ מתנה....
20. להכין אלבום תמונות-כולל טיולים משפחתיים: לפתח תמונות, להוסיף משפטים, הסברים, מפות, כרטיסי רכבת, כרטיסי כניסה לאתרים..
21. לתפור בגד –להוציא גזרה מהאינטרנט, לקנות בד, לשרטט, לגזור ולתפור. לתפור תיק מג'ינס ישן, חיות מגרביים או מלבד.
22. לחבר חידות בחרוזים.
23. לצאת לטיול אופניים
24. בניית ארמונות בחול- אפשר לשכלל עם צבעי חול
25. לכתוב ספר איכותי
26. לבנות תיאטרון בובות מארגז קרטון, מעצים, להכין בובות והצגה.
27. לבקר את סבתא ולבקש שתספר על הילדות שלה , במה שחקו, איך נראה יומה, מי היו החברים שלה.
28. לקשט חלוקי נחל-עם מפיות, עם צבעי-עיפרון, לצייר לכתוב משפט יפה ולתת מתנה.
29. להתבונן ולצייר דברים עם זכוכית מגדלת-זבוב, פרח. לצרוב עם זכוכית מגדלת מילים על משטח עץ.
30. מסעדה בבית- לדוגמא לעשות "יום איטליה" : לבשל ארוחה איטלקית למשפחה או לחברים משלב בניית תפריט, עריכת שולחן ועיצוב בהתאם, וגם להפוך למלצר שאומר כמה מילים באיטלקית ועוד.
31. להכין משחקי קופסא עם כל האביזרים ודף הוראות ולשחק

וכמובן כמה שיותר פעילות גופנית ויצירתית, מה שפחות טלוויזיה ומחשב.


חופשה נעימה,
מירי זוהר - מנהלת תחום צהרונים "מגוונים", רמת השרון